Cena diamantov

Cena diamantov

Ľudia už mnoho storočí ukladajú svoje financie tak, aby uchovali ich hodnotu. V prvopočiatkoch to boli poľností, statky a hospodárske zvieratá. Tým, ako naša civilizácia rástla, sa začalo investovať do umenia. V súčasnosti je veľmi populárny nákup zlata alebo drahých kameňov, napríklad diamantov. Je to dané tým, že ich hodnota neustále rastie a sú ľahko prenosné.

Investície do diamantov je jedinečným spôsobom, ako ochrániť svoje financie a navyše je pretaviť do krásnej, trvalej podoby. Cena diamantov neustále rastie. S výnimkou 70. rokov a roku 2008 diamantmi narastali pravidelne o 5 až 10 % ročne. Ako sa ale cena diamantu určuje?

Pravidlo 5C - Určovanie ceny diamantov

Pravidlo takzvaných 4C je hlavným určujúcim prvkom ceny diamantov. Táto značka pochádza z angličtiny a značí 4 základné faktory každého kameňa.

1. Karát (carat) – metrický karát (so značkou ct) udáva váhu diamantu. Používa sa od roku 1907 a má oficiálne určenú hmotnosť 200 mg. Čím viac karátov kameň má, tým je pochopiteľne drahšie.

2.Čistota (clarity) - je daná počtom cudzorodých látok obsiahnutých v diamantu, tzv. inklúzia. Môže sa jednať o prasklinky, dutinky a iné nedokonalosti kameňa.

3.Brus (cut) – posudzuje použitý výbrus kameňa a jeho dokonalosť. Čím lepšie je kameň vybrúsený, tým je drahší. Pre posúdenie kvality výbrusu sa používa stupnica "excellent, very good, good, fair, poor". Výnimočne je možné sa stretnúť s kategóriou "ideal cut".

4. Farba (color) – značí sa pomocou stupnice B-Z, pričom čím je diamant belší, tým nižšie písmenko abecedy má.

5. Certifikácia - O diamantu sa hovorí, že je kráľom medzi kameňmi. Ak sa rozhodnete si taký vzácny drahokam zaobstarať, určite si chcete byť istí, že je pravý. Naša spoločnosť ponúka vlastný certifikát aj medzinárodné certifikáty GIA, IGI alebo HRD, ktoré potvrdzujú ich kvalitu a pôvod..

Veľkoobchodná cena diamantov

Veľkoobchodná cena diamantov sa riadia cenníkomRapaport Diamond Report, ktorý bol vytvorený v roku 1978. Tento cenník publikovaný od konca sedemdesiatych rokov sa stal štandardom pre stanovenie veľkoobchodné ceny brúsených diamantov. Cenník je však neverejný, prístup k nemu majú len obchodníci s diamantmi.

Overte si aj Vy cenu diamantov

Našťastie aj pre investorov existuje možnosť, ako si overiť cenu diamantu, ktorý si chcú kúpiť. Je jej Diamond Retail Benchmark. Tento cenník má za cieľ pomôcť investorom zorientovať sa na trhu s diamantmi, a to hlavne takým, ktorí nemajú s diamantmi žiadne skúsenosti. Ceny diamantov sú zverejňované na stránkach spoločnosti IDEX zadarmo.