Investičné diamanty

Cena diamantu

Ľudia už veľa storočí ukladajú svoje financie tak, aby uchovali ich hodnotu. V prvopočiatkoch to boli poľnosti, statky a hospodárske zvieratá. Tým, jak naša civilizácia rástla, sa začalo investovať do umenia. V súčasnosti je veľmi populárny nákup zlata alebo drahých kameňov, napríklad diamantov. Je to dané tým, že ich hodnota neustále rastie a sú ľahko penosné.

cena diamatov

Investícia do diamantov je jedinečným spôsobom, ako ochrániť svoje financie a navyše ich pretaviť do krásnej, trvalej podoby. Cena diamantov neustále rastie. S výnimkou 70. rokov a roku 2008 diamanty narastali pravidelne o 5% až 10% ročne. Ako sa ale cena diamantu určuje?

Pravidlo 4C - Určovanie ceny diamantov

Pravidlo takzvaných 4C je hlavným určujúcim prvkom ceny diamantov. Tato značka pochádza z angličtiny a značí 4 základné faktory každého kameňa.

1. Čistota (clarity) - je daná počtom cudzorodých látok obsiahnutých v diamante, tzv. inklúziami. Môže ísť o prasklinky, dutinky a iné nedokonalosti kameňa.

2. Výbrus (cut) – posudzuje použitý výbrus kameňa a jeho dokonalosť. Čím lepšie je kameň vybrúsený, tým je drahší. Pre posúdenie kvality výbrusu sa používa stupnica „ excellent, very good, good, fair, poor“. Výnimočne je možné sa stretnúť s kategóriou „ideal cut“.

3. Farba (color) – značí sa pomocou stupnice B-Z, pričom čím je diamant belší, tým nižšie písmenko abecedy má.

4. Karát (carat) – metrický karát (so značkou ct) udáva váhu diamantu. Používa sa od roku 1907 a má oficiálne určenú hmotnosť 200mg. Čím viac karátov kameň má, tým je pochopiteľne drahší.

Veľkoobchodná cena diamantov

Veľkoobchodná cena diamantov sa riadi cenníkom Rapaport Diamond Report, ktorý bol vytvorený v roku 1978. Tento cenník publikovaný od konca sedemdesiatych rokov sa stal štandardom pre stanovenie veľkoobchodnej ceny brúsených diamantov. Tento cenník je však neverejný, prístup k nemu majú len obchodníci s diamantmi.

OVERTE SI AJ VY CENU DIAMANTOV

Našťastie aj pre investorov existuje možnosť, ako si overiť cenu diamantu, ktorý si chcú kúpiť. Je ňou Diamond Retail Benchmark. Tento cenník má za cieľ pomôcť investorom zorientovať sa na trhu s diamantmi, a to hlavne takým, ktorí nemajú s diamantmi žiadne skúsenosti. Ceny diamantov sú zverejňované na stránkach spoločnosti IDEX zadarmo.Naše certifikáty a platobné metódy

  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu
Copyright © 2020 Briliantove-sperky.sk | Publikováno systémem delame-weby.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.