Kritériá hodnotenia diamantov

Velikost diamantu

Váha v karátoch udáva koľko diamant váži. 1 karát je rovný 200 miligramom. Diamanty, ktoré majú viac než jeden karát, sú vyjadrené v desatinných číslach, napríklad 1,25 karátový diamant. Cena za karát sa zvyšuje podľa veľkosti diamantu, pretože veľké kamene sú vzácnejšie.

Ako sa určuje hmotnosť diamantu?
1C - Veľkosť diamantu (hmotnosť, Carat weight)

Ako sa určuje hmotnosť diamantu?

Hmotnosť diamantu sa určuje na veľmi presných elektronických diamantových váhach s presnosťou 0,001. Vzhľadom na jasne dané parametre briliantového brusu, ju môžeme stanoviť aj zmeraním diamantu. V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť prepočet hmotnosti na milimetre (mm).

1C - Veľkosť diamantu (hmotnosť, Carat weight)
1 ct = 200 mg / 0,2 g
10 ct = 2000 mg / 2 g

Hmotnosť vs cena diamantu

Cena diamantu nerastie úmerne jeho hmotnosti. Veľké diamanty sú totiž vzácne, a tak sú aj cennejšie. Diamant s váhou 2 karátov je teda drahší než dva jedno karátové diamanty s inak rovnakými vlastnosťami. Ďalším faktorom je samozrejme aj čistota, farba a brus.

Cena diamantu, ktorý má 1 karát

Cena jednokarátového diamantu sa líši podľa kvality kameňa. Každý kameň je jedinečný, preto je potrebné riešiť cenu podľa konkrétneho kameňa. Nemožno ceny porovnávať len podľa hmotnosti (karátov).

1C - Veľkosť diamantu (hmotnosť, Carat weight)
1C - Veľkosť diamantu (hmotnosť, Carat weight)

Ako vznikla jednotka karát?

V minulých časoch pred metrickým systémom bolo ťažké nájsť nejaké porovnávacie meradlo na meranie váhy, miery a pod. Na meranie váhy sa v Arábii a Perzii osvedčilo malé semienko svätojánskeho chleba, známeho ako karob alebo rohovník.

Toto semienko má totiž vždy rovnakú veľkosť a váhu, a navyše nenasáva vlhkosť z okolia, takže na mori aj na púšti váži rovnako. Práve z týchto dôvodov sa ním drahé kamene merali dlhé stáročia. Päť semienok karobu váži 1 gram.

Aké diamanty sú u nás najčastejšie?

Najčastejšie sú u nás diamanty čistoty SI1, farby G a kvality brusu Excellent. Veľkosť vždy záleží čisto na vás.

1C - Veľkosť diamantu (hmotnosť, Carat weight)
 • Váha v karátoch

  Váha v karátoch

  Váha v karátoch udáva koľko diamant váži. 1 karát je rovný 200 miligramom. Diamanty, ktoré majú viac než jeden karát, sú vyjadrené v desatinných číslach, napríklad 1,25 karátový diamant. Cena za karát sa zvyšuje podľa váhy diamantu, pretože veľké kamene sú vzácnejšie.

  Dozvědět se více
 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenciu nečistôt a inklúzií v diamante. Prírodné diamanty sú výsledkom uhlíka vystaveného obrovskému teplu a tlaku hlboko v zemi. Tento proces môže vyústiť do rôznych vnútorných charakteristík nazývaných „inklúzie“ a vonkajších charakteristík nazývaných nedokonalosti.

  Dozvědět se více
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu uhlov diamantu, jeho proporcie, symetriu faziet, brilanciu, oheň a iskrenie. Tieto faktory priamo ovplyvňujú schopnosť diamantu žiariť spolu s jeho celkovou estetickou príťažlivosťou a je jedným z najdôležitejších faktorov diamantu.

  Dozvědět se více
 • Farba diamantu

  Farba diamantu

  Farba diamantu označuje aký biely alebo bezfarebný daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, pričom D je najviac bezfarebný a Z obsahuje viditeľný hnedý alebo žltý odtieň. Prirodzene zafarbené diamanty mimo normálny rozsah farieb sa označujú ako fantazijné/efektné.

  Dozvědět se více
 • Certifikácia diamantu

  Certifikácia diamantu

  Ak sa rozhodnete zakúpiť si vzácny drahokam, určite si chcete byť istí, že je pravý. V Danfil Jewellery ponúkame 4 úrovne certifikátov k šperkom s diamantmi, ktoré potvrdzujú ich kvalitu a pôvod.

  Dozvědět se více
 • Kde začať

  Kde začať

  V prípade otázok sme vám k dispozícii na našej zákazníckej linke 485 110 116, online chate alebo osobne v našom showroome. Všetkých 5C sa vám pokúsime zhrnúť tak, aby sa v nich orientoval aj laik. Diamantmi sa zaoberáme viac než 25 rokov.

  Dozvědět se více