Výbrus diamantu

Výbrus je veľmi dôležitou charakteristikou diamantu. Surový kameň totiž nijak oslnivo nevypadá, až vďaka výbrusu môžu diamanty skutočne zažiariť.

Výbrus diamantu

Za výnimočnú príťažlivosť vďačia diamanty vysokému refrakčnému indexu (RI 2.417), vďaka ktorému sa na nich svetlo optimálne láme. To sa však stane až vtedy, keď je drahokam vybrúsený tak, že všetky jeho plochy (fazety) sú orientované v optimálnych proporciách, a svetlo tak má možnosť rozohrať hru farieb v plnej kráse.

Diamanty sa brúsia do veľa tzv. fantazijných tvarov: markíza, bageta, srdiečko, slza, ovál a roháčik alebo smaragdový výbrus. Medzi rôznymi výbrusmi ale zaujíma dominantné postavenie guľatý briliant s osemčlennou symetriou.

Typ výbrusu

U našich šperkov používame najčastejšie výbrus briliantový a princess.

Briliantový výbrus

briliantový výbrusAko sme už spomenuli, briliantový výbrus je zďaleka najpoužívanejším – má pravdepodobne najdlhšiu históriu a v minulosti najintenzívnejší vývoj. Je tak známy, že sa často diamanty a brilianty (teda diamanty vybrúsené briliantovým výbrusom) medzi ľuďmi zamieňajú. 

Až do počiatku devätnásteho storočia hľadali brusiči ideálny tvar briliantového výbrusu empiricky, teda praktickým skúšaním. Od roku 1910 sa začali používať teoretické výpočty, ktoré brali do úvahy fyzikálne vlastnosti kameňa a hľadali najoptimálnejšie pomery fazetov, ktoré by dali vyniknúť hre svetla na kameni. Briliantový výbrus sa tak vyvíja dodnes.

Princess

výbrus princess

Princess je relatívne nový nezávislý štvorboký alebo trojboký typ výbrusu, ktorý je v súčasnosti veľmi populárny, hlavne u zásnubných a snubných šperkov.

Princessový výbrus má veľmi dobrý oheň a vysokú brilianciu, čo mu dodáva príťažlivosť. Výhodou je aj to, že sa pri jeho spracovaní maximálne využíva prirodzený tvar kameňa a stráca sa len málo jeho hmotnosti. Má vysoký počet fazetov (obvykle 81) a je náročný na kvalitu suroviny i na prácu brusiča.

Parametre hodnotenia výbrusu

  • brilancia (hodnotí množstvo odrazeného bieleho svetla z vybrúseného kameňa)
  • oheň (vyjadruje spektrálne farby, do ktorých sa rozkladá svetlo vychádzajúce z vybrúseného kameňa)
  • iskra (znamená stupeň hry farieb pri pohybe vybrúseným kameňom alebo pri pohybe hlavy pozorovateľa)

Stupne kvality výbrusu

Diamanty sa delia do piatich stupňov podľa kvality výbrusu.

Excelentný Ideal Excellent I/E

 

Špičkovo vybrúsené diamanty najvyššej kvality – predstavujú zhruba tri percenta z celkovej produkcie. Odrážajú skoro všetko svetlo, ktoré na diamant dopadá.

Veľmi dobrý 
Very good VG

 

Predstavujú zhruba 15 % najkvalitnejších vybrúsených diamantov. Odrážajú skoro rovnaký objem svetla ako diamanty Ideal / Excellent a pre oko laika sú od nich skoro k nerozoznaniu.

Dobrý
Good
G

 

Do tejto kategórie spadá zhruba štvrtka diamantovej produkcie. Odrážajú väčšinu svetla.

Stredný
Fair
F

 

Stále ide o kvalitne vybrúsené diamanty, ale trblietajú sa o poznanie menej ako diamanty vyšších kategórií.

Zlý

Poor
P

 

Tieto diamanty nesplňujú nároky na kvalitný výbrus. Väčšina svetla, ktoré na diamant dopadá, sa stráca, čím kameň prichádza o svoju žiarivosť.


Naše certifikáty a platobné metódy

  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu
Copyright © 2020 Briliantove-sperky.sk | Publikováno systémem delame-weby.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.