Investičné diamanty

Diamanty

Investičné diamanty sú do šperku nezasadené, samostatné drahé kamene vysokej kvality. Každý investičný diamant je vybavený medzinárodným certifikátom, vydaným gemologickým laboratóriom, kde je uvedená jeho váha, farba, čistota a kvalita výbrusu.

investičné diamanty

Tieto štyri kritéria, podľa ktorých sa každý diamant hodnotí, tiež určujú jeho cenu. Väčšie kamene teda nemusia byť cennejšie, pokiaľ napríklad nie sú kvalitne vybrúsené, obsahujú nečistoty, poprípade majú nežiaduce zafarbenie.

Hmotnosť investičných diamantov sa pohybuje od ½ karátu, farba v triedach od D až do F a čistota od IF do VS 1. Investičné diamanty kúpite v zapečatenom puzdre alebo zatavenej fólii s vloženou zmenšenou snímkou certifikátu. Tento obal sa nesmie porušiť.

Prečo investovať do diamantov?

 • Vysoká cena za nízku hmotnosť: V diamante sú financie uložené najkoncentrovanejšie – kameň vážiaci iba polovicu gramu má hodnotu okolo miliónu Kč (zlato v tejto cene váži približne 1,2 kg).
 • Voľné preváženie a obchodovateľnosť: Certifikované brúsené diamanty nepodliehajú špeciálnej registrácií ani embargám. Môžete ich voľne a vďaka nízkej hmotnosti jednoducho prevážať a obchodovať s nimi po celom svete. Existujú aj špecializované diamantové burzy. Najznámejšie nájdeme v Antverpách, New Yorku a v Izraeli.
 • Odolnosť: Hovorí sa, že diamanty sú večné – diamant je najtvrdší nerast, jeho fyzikálne vlastnosti sú stále, a môže tak byť zachovaný storočia.
 • Dlhodobá konzervatívna investícia: Cena diamantov časom pozvoľna rastie, neprejavujú sa u nich výrazné lokálne výkyvy.
Diamanty

Diamanty

Pred nákupom šperku s diamantom alebo nákupom investičného diamantu vám odporúčame prečítať si základné informácie o tom, ako sa určuje kvalita diamantu, jeho cena, aká kritériá jeho cenu určujú alebo aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom. Nielen tieto informácie, ale mnoho ďalšieho nájdete na tejto stránke. Box "Více": Certifikácia diamantov (obr. "více") Box "Více": Hmotnosť diamantu (obr. "více") Box "Více": Farba diamantu (obr. "více") Box "Více": Čistota diamantu (obr. "více") Box "Více": Výbrus diamantu (obr. "více") Box "Více": Rozdiel medzi diamantmi a briliantmi (obr. "více") Box "Více": Vznik a ťažba diamantu (obr. "více")

Více
Certifikácia diamantov

Certifikácia diamantov

O diamante sa hovorí, že je kráľom medzi kameňmi. Pokiaľ sa rozhodnete si taký vzácny drahokam obstarať, určite si chcete byť istý, že je pravý. Naša spoločnosť ponúka tri úrovne certifikátov ku šperkom s diamantmi, ktoré potvrdzujú ich kvalitu a pôvod. 1) Certifikát Danfil Tento certifikát dodávame hlavne  k malým drahým kameňom . Je rozdelený na dve časti – popis šperku a popis kameňa. U popisu šperku sa uvádza jeho prevedenie, vzor, rýdzosť a váha. U popisu kameňa sa uvádza jeho  výbrus ,  čistota ,  farba  a celková  váha  v karátoch. 2) Certifikát súdneho znalca Druhý certifikát k našim šperkom s diamantmi je poskytovaný súdnym znalcom v obore drahých kovov Pavlem Horákem. Tento certifikát pravosti je vlastne tiež znalecký posudok. Na certifikáte sú uvedené tieto údaje – popis, tvar a výbrus, rozmery, váha, druh, typ, farba, priehľadnosť, identifikačné znaky a celková odhadovaná maloobchodná cena. Zároveň k nemu dostanete ešte osvedčenie o pravosti šperku a prírodného kameňa v podobe malej kartičky, na ktorej sú údaje o šperku a kameni rozdelené. U popisu šperku je uvedená značka, prevedenie, vzor, rýdzosť a váha. U popisu kameňa je uvedený výbrus, kvalita, farba, počet kusov a celková váha v karátoch.  Tento certifikát nie je dodávaný ku šperkom automaticky, iba na vyžiadanie s príplatkom 40 € za certifikát . 3) Medzinárodný certifikát Certifikát najvyššej úrovne  je poskytovaný americkým gemologickým inštitútom G.I.A. Dostanete ho ku drahým kameňom od 0,30 karátu a vyššie. Viac o gemologickom inštitúte G.I.A. sa dozviete na  https://www.gia.edu/ . Tento certifikát sa dodáva k našim šperkom tiež len na vyžiadanie za príplatok.

Více
Čistota diamantu

Čistota diamantu

Najcennejšie diamanty sú úplne čisté a ideálne kryštalizované. Takéto diamanty ale nájdeme zriedka, pretože rast diamantov vo vnútri  Zeme neprebieha ideálne a môže sa behom neho hocičo zvrtnúť. Práca prebieha v niekoľkých fázach, behom ktorých nie sú podmienky vždy konštantné, a preto vznikajú nehomogenity, dnes nazývané inklúzie (uzatvoreniny). Tieto  inklúzie síce znižujú cenu diamantu, zároveň ale slúžia pri diagnostike . Poznáme podľa nich, že je kameň pravý (prírodného pôvodu). Do hodnotenia čistoty sa nezahŕňajú vonkajšie charakteristiky napríklad škrabance apod. Inklúzie nájdeme skoro vo všetkých surových diamantoch, najčastejšie sú to: kryštalické inklúzie – kryštály iných nerastov alebo ďalších diamantov, ktoré boli prítomne pri tvorbe diamantu pukliny, praskliny, pierka zákaly Priehľadná tabuľka ukazuje rôzne úrovne čistoty diamantu.  V našej ponuke nájdete najčastejšie kamene s čistotou VS1, VS2 a SI1 .  Ako sa určuje čistota diamantu Čistotu diamantu skúma skúsený odborník 10 x zväčšujúci aplanatickou achromatickou lupou,v normálnom svetle.  Umiestnenie, rozmer aj typ zistených inklúzií je vždy presne uvedený v certifikáte k diamantu . Za bezchybný diamant je považovaný taký, ktorý ani pri desaťnásobnom zväčšení nemá žiadny viditeľný kaz. Zlepšenie čistoty Čistota diamantu  sa môže dodatočne vylepšiť napríklad laserovou úpravou,  zásah ale musí byť jednoznačne popísaný v certifikáte.  V tomto príklade „vŕtane laserom“. Klasifikácia čistoty potom odpovedá čistote kameňa po úprave.

Více
Hmotnosť diamantu

Hmotnosť diamantu

Hmotnosť diamantu sa dnes medzinárodne meria v karátoch, so skratkou „ct“. Pozor, ide o iný karát než u zlata, ten je jednotkou rýdzosti a má skratku „kt“. Obvykle sa udáva s presnosťou na 2 desatinné miesta, niekedy aj na 3. Karát sa tiež delí na „grains“ (grány – zrna), čo je jednotka používaná pre perly. Takže o jednokarátovom diamante môžeme hovoriť ako o „four-graineru“. 1ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 gramu Ako sa hmotnosť určuje? Hmotnosť diamantov sa určuje na veľmi presných diamantových váhach  – dnes najčastejšie na elektronických karátových váhach. Vzhľadom k jasne daným parametrom briliantového výbrusu, ju ale môžeme stanoviť aj zmeraním briliantu. V nasledujúcej tabuľke vidíte prepočet hmotnosti a veľkosti v milimetroch (mm). Rámčekom sú vyznačené hmotnosti diamantu, s ktorými najčastejšie pracujeme v našej firme. Hmotnosť a cena Cena diamantu  nerastie úmerne jeho hmotnosti . Veľké diamanty sú totiž vzácne, a tak sú aj cennejšie. Diamant s váhou 2 karátov je teda drahší než dva jednokarátové diamanty s inak rovnakými vlasťami. Najväčšie nájdené diamanty majú tisíce karátov. Ako vznikla jednotka karát? V skorších dobách pred metrickým systémom bolo ťažké nájsť nejaké porovnávacie meradlo pre meranie váhy apod.  Pre meranie váhy sa v Arábii a Persii osvedčilo malé semienko svätojánskeho chleba, známeho aj ako karob alebo chlebovník.  Toto semienko má totiž uniformnú veľkosť a váhu, a navyše nenasáva vlhkosť z okolia, takže na mori aj na púšti váži rovnako. A tak sa ním drahé kamene merali po dlhé stáročia. Päť semienok karobu váži 1 gram. Ako veľké diamanty sú najčastejšie? Diamanty v bežne predávaných šperkoch majú obvykle hmotnosť v stotinách, desatinách až jednotkách karátov.  V našich šperkoch používame najčastejšie diamanty do ¼ karátu . Ako  investičné diamanty  majú najväčší obrat diamanty v rozmedzí 0,5 až 1 ct, ktoré zaistia investorovi najlepšiu likviditu. Aktuálne sa cena takýchto kameňov pohybuje v rozmedzí 9 000 – 17 500 EUR.

Více
Výbrus diamantu

Výbrus diamantu

Výbrus je veľmi dôležitou charakteristikou diamantu. Surový kameň totiž nijak oslnivo nevypadá, až vďaka výbrusu môžu diamanty skutočne zažiariť. Za výnimočnú príťažlivosť vďačia diamanty vysokému refrakčnému indexu  (RI 2.417), vďaka ktorému sa na nich svetlo optimálne láme. To sa však stane až vtedy, keď je drahokam vybrúsený tak, že všetky jeho plochy (fazety) sú orientované v optimálnych proporciách, a svetlo tak má možnosť rozohrať hru farieb v plnej kráse. Diamanty  sa brúsia do veľa tzv. fantazijných tvarov:  markíza, bageta, srdiečko, slza, ovál a roháčik alebo smaragdový výbrus . Medzi rôznymi výbrusmi ale zaujíma dominantné postavenie guľatý briliant s osemčlennou symetriou. Typ výbrusu U našich šperkov používame najčastejšie výbrus briliantový a princess. Briliantový výbrus Ako sme už spomenuli,  briliantový výbrus je zďaleka najpoužívanejším  – má pravdepodobne najdlhšiu históriu a v minulosti najintenzívnejší vývoj. Je tak známy, že sa často diamanty a brilianty (teda diamanty vybrúsené briliantovým výbrusom) medzi ľuďmi zamieňajú.  Až do počiatku devätnásteho storočia hľadali brusiči ideálny tvar briliantového výbrusu empiricky, teda praktickým skúšaním. Od roku 1910 sa začali používať teoretické výpočty, ktoré brali do úvahy fyzikálne vlastnosti kameňa a hľadali najoptimálnejšie pomery fazetov, ktoré by dali vyniknúť hre svetla na kameni. Briliantový výbrus sa tak vyvíja dodnes. Princess Princess je relatívne nový nezávislý štvorboký alebo trojboký typ výbrusu , ktorý je v súčasnosti veľmi populárny, hlavne u zásnubných a snubných šperkov. Princessový výbrus  má veľmi dobrý oheň a vysokú brilianciu , čo mu dodáva príťažlivosť. Výhodou je aj to, že sa pri jeho spracovaní maximálne využíva prirodzený tvar kameňa a stráca sa len málo jeho hmotnosti. Má vysoký počet fazetov (obvykle 81) a je náročný na kvalitu suroviny i na prácu brusiča. Parametre hodnotenia výbrusu brilancia (hodnotí množstvo odrazeného bieleho svetla z vybrúseného kameňa) oheň (vyjadruje spektrálne farby, do ktorých sa rozkladá svetlo vychádzajúce z vybrúseného kameňa) iskra (znamená stupeň hry farieb pri pohybe vybrúseným kameňom alebo pri pohybe hlavy pozorovateľa) Stupne kvality výbrusu Diamanty sa delia do piatich stupňov podľa kvality výbrusu. Excelentný Ideal Excellent I/E   Špičkovo vybrúsené diamanty najvyššej kvality – predstavujú zhruba tri percenta z celkovej produkcie. Odrážajú skoro všetko svetlo, ktoré na diamant dopadá. Veľmi dobrý  Very good VG   Predstavujú zhruba 15 % najkvalitnejších vybrúsených diamantov. Odrážajú skoro rovnaký objem svetla ako diamanty Ideal / Excellent a pre oko laika sú od nich skoro k nerozoznaniu. Dobrý Good G   Do tejto kategórie spadá zhruba štvrtka diamantovej produkcie. Odrážajú väčšinu svetla. Stredný Fair F   Stále ide o kvalitne vybrúsené diamanty, ale trblietajú sa o poznanie menej ako diamanty vyšších kategórií. Zlý Poor P   Tieto diamanty nesplňujú nároky na kvalitný výbrus. Väčšina svetla, ktoré na diamant dopadá, sa stráca, čím kameň prichádza o svoju žiarivosť.

Více
Farba diamantu

Farba diamantu

Diamant je sám o sebe bezfarebný minerál. Väčšinou sa v ňom ale vyskytujú chemické prímesi, ktoré spôsobujú jeho zafarbenie. A tak sa diamanty vyskytujú v najrôznejších farebných odtieňoch. Bežné zafarbenie Väčšina kameňov sa vyskytuje vo farebných tónoch od ľahko nažltlej po hnedožltú . Toto zafarbenie spôsobuje prímes dusíku a znižuje cenu kameňa. Z bežných diamantov sú najcennejšie tie úplne bezfarebné, nažltlé diamanty sa zaraďujú do skupiny komerčne nazývané „Cape“ alebo „kapská séria“ a sú lacnejšie. Najčastejšie používaná stupnica pre hodnotenie farby diamantov GIA – najvyššia je trieda D.  Naša spoločnosť používa hlavne kamene od G až po H . Vzácne farby – fancy colors Naopak  iné prímesi, spôsobujúce neobvyklé farby, cenu diamantov zvyšujú . Môžeme sa stretnúť s diamantmi zelenými, ružovými, čiernymi alebo modrými. Farebné diamanty sú známe pod obchodným názvom „fancy colors“, sú veľmi vzácne a tiež veľmi drahé, obzvlášť pokiaľ sú farby sýte. Vzácne sú aj sýto žlté diamanty, takže aj ich cena je vysoká. Ako sa farba hodnotí Rovnako ako v minulosti je  aj dnes farba väčšinou hodnotená vizuálne , niekedy s použitím špeciálnych pomôcok - napr. lampou s definovanou farebnou teplotou. Aj keď sa technické zariadenia rýchlo vyvíjajú, zatiaľ žiadny predávaný kolorimeter nenahradil ľudské oko. Stupnice farieb Už veľmi skoro začalo dochádzať ku klasifikácií a popisu farieb jednotlivých diamantov. Zvlášť sa hodnotia bežné diamanty, ktoré majú stupnicu začínajúcu úplne bezfarebnými kameňmi a postupne sa v nej zvyšuje stupeň žltého zafarbenia. Diamanty vzácnych farieb (fancy colors) sa hodnotia individuálne. Pre označovanie v  certifikátoch  dnes valná väčšina laboratórií používa systém zavedený GIA, kedy  najviac bezfarebný diamant sa označuje písmenom D a najviac zafarbený písmenom Z . Skoršia stupnica popisovala jednotlivé stupne názvov, ktoré vychádzali z názvov vtedy nových nálezísk v Južnej Afrike a sú dodnes známe ako staré názvy – napr. River (názov poukazuje na to, že v riekach sa nachádzajú kamene, ktoré majú lepšiu farbu ako tie z komínov sopiek), Cape (od mysu dobrej nádeje).

VíceNaše certifikáty a platobné metódy

 • puncovniurad.cz
 • payu.cz
 • VISA
 • Master Card
 • hrdantwerp.com
 • igiworldwide.com
 • gia.edu
Copyright © 2020 Briliantove-sperky.sk | Publikováno systémem delame-weby.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.