Investičné diamanty

Investičné diamanty

Chcete uložiť časť svojho majetku do komodity, ktorá časom získava na hodnote a budete ju raz treba môcť odovzdať svojim potomkom? Jednou z možností dlhodobé investície, ktorá určite stojí za úvahu, je nákup investičných diamantov.

Prečo investovať do diamantov?

 • Voľné prevážanie a obchodovateľnosť

  Certifikované brúsené diamanty nepodliehajú špeciálne registrácii ani embargu. Môžete ich voľne a vďaka nízkej hmotnosti jednoducho prevážať a obchodovať s nimi po celom svete. Existujú aj špecializované diamantovej burzy. Najznámejšie nájdeme v Antverpách, New Yorku a v Izraeli.

 • Vysoká cena za nízku hmotnosť

  V diamantu sú financie uložené nejkoncentrovaněji - kameň vážiaci iba polovicu gramu má hodnotu okolo 35 000 EUR (zlato v tejto cene váži približne 1 kg). S výnimkou 70. rokov a roku 2008 diamanty narastali pravidelne o 5 až 10% ročne.

 • Odolnosť a konzervatívna investície

  Hovorí sa, že diamanty sú večné - diamant je najtvrdší nerast, jeho fyzikálne vlastnosti sú stále, a môže tak byť uchovávaný po stáročia. Navyše cena diamantov v čase pozvoľna rastie, neprejavujú sa u nich výrazné lokálne výkyvy.

Výber diamantu

Výber diamantu

Ak ste sa rozhodli, že investície do diamantov je pre vás to správne rozhodnutie, asi vás bude zaujímať, podľa akých kritérií sa diamanty vyberajú.

U výberu vhodného kameňa platí, že čím je diamant vzácnejšie a drahšie, tým ľahšie sa predáva. Najväčší dopyt je po kameňoch vysokej čistoty a farby s hmotnosťou nad 1 karát a s medzinárodne platnou certifikáciou. Svetové zásoby týchto kameňov významne ubúdajú a dopyt pritom stále stúpa.

Diamanty sa hodnotia podľa štyroch kritérií (tried), označovaných skratkou 4C. Hodnotenie robia medzinárodne uznávané gemologické laboratória GIA-GTL (Gemological Institute of America - Gem Trade Laboratory) a európske laboratóriá HRD (Hoge Raad voor Diamant).

Cena diamantov

Investícia do diamantov je jedinečným spôsobom, ako ochrániť svoje financie a navyše je pretaviť do krásnej, trvalej podoby. Cena diamantov neustále rastie. S výnimkou 70. rokov a roku 2008 diamanty narastali pravidelne o 5 až 10% ročne.

 • Veľkoobchodná cena diamantov

  Veľkoobchodná cena diamatov sa riadia cenníkom Rapaport Diamond Report, ktorý bol vytvorený v roku 1978. Tento cenník publikovaný od konca sedemdesiatych rokov sa stal štandardom pre stanovenie veľkoobchodné ceny brúsených diamantov. Cenník je však neverejný, prístup k nemu majú len obchodníci s diamantmi.

 • Overte si cenu aj Vy cenu diamantov

  Našťastie aj pre investorov existuje možnosť, ako si overiť cenu diamantu, ktorý si chcú kúpiť. Je jej Diamond Retail Benchmark. Tento cenník má za cieľ pomôcť investorom zorientovať sa na trhu s diamantmi, a to hlavne takým, ktorí nemajú s diamantmi žiadne skúsenosti. Ceny diamantov sú zverejňované na stránkach spoločnosti IDEX na stránkach spoločnosti IDEX zdarma.

Pravidlo 4C - Určovanie ceny dimanatů

Pravidlo takzvaných 4C je hlavným určujúcim prvkom ceny diamantov. Táto značka pochádza z angličtiny a značí 4 základné faktory každého kameňa.

 • Čistota (clarity)

  Je daná počtom cudzorodých látok obsiahnutých v diamantu, tzv. inklúzia. Môže sa jednať o prasklinky, dutinky a iné nedokonalosti kameňa.

 • Brus (cut)

  Posudzuje použitý výbrus kameňa a jeho dokonalosť. Čím lepšie je kameň vybrúsený, tým je drahší. Pre posúdenie kvality výbrusu sa používa stupnica "excellent, very good, good, fair, poor". Výnimočne je možné sa stretnúť s kategóriou "ideal cut".

 • Farba (color)

  Značí sa pomocou stupnice B-Z, pričom čím je diamant belší, tým nižšie písmenko abecedy má.

 • Karát (carat)

  Metrický karát (so značkou ct) udáva váhu diamantu. Používa sa od roku 1907 a má oficiálne určenú hmotnosť 200 mg. Čím viac karátov kameň má, tým je pochopiteľne drahšie.

Ďalšie informácie o diamantoch

Kúpa investičného diamantu

Nákupom investičného diamantu získavate veľmi cennou a odolnú komoditu, ktorej hodnota v čase stúpa. Diamant sa môže vo Vašej rodine dediť po generácie, zároveň je ale voľne obchodovateľný, takže ho v prípade potreby môžete kedykoľvek predať.

Kontaktný formulár