O šperkoch

Kritériá hodnotenia diamantov

Každý diamant je jedinečný a pri jeho výbere je dôležité poznať základné charakteristiky hodnotenia. Kvalita a teda aj cena diamantu sa určuje podľa tzv. 5C – čistota, farba, brus, hmotnosť a certifikácia.

 • Váha v karátoch

  Váha v karátoch

  Váha v karátech udává kolik diamant váží. 1 karát je roven 200 miligramům. Diamanty, které mají více než jeden karát, jsou vyjádřeny v desetinných číslech, například 1,25 karátový diamant. Cena za karát se zvyšuje podle váhy diamantu, jelikož velké kameny jsou vzácnější.

  Dozvedieť sa viac
 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenciu nečistôt a inklúzií v diamante. Prírodné diamanty sú výsledkom uhlíka vystaveného obrovskému teplu a tlaku hlboko v zemi. Tento proces môže vyústiť do rôznych vnútorných charakteristík nazývaných „inklúzie“ a vonkajších charakteristík nazývaných nedokonalosti.

  Dozvedieť sa viac
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu uhlov diamantu, jeho proporcie, symetriu faziet, brilanciu, oheň a iskrenie. Tieto faktory priamo ovplyvňujú schopnosť diamantu žiariť spolu s jeho celkovou estetickou príťažlivosťou a je jedným z najdôležitejších faktorov diamantu.

  Dozvedieť sa viac
 • Farba diamantu

  Farba diamantu

  Farba diamantu označuje aký biely alebo bezfarebný daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, pričom D je najviac bezfarebný a Z obsahuje viditeľný hnedý alebo žltý odtieň. Prirodzene zafarbené diamanty mimo normálny rozsah farieb sa označujú ako fantazijné/efektné.

  Dozvedieť sa viac
 • Certifikácia diamantov

  Certifikácia diamantov

  Pokud se rozhodnete si pořídit vzácný drahokam, určitě si chcete být jisti, že je pravý. V Danfil Jewellery nabízíme 4 úrovně certifikátů ke šperkům s diamanty, které potvrzují jejich kvalitu a původ.

  Dozvedieť sa viac
 • Kde začať

  Kde začať

  V prípade otázok sme vám k dispozícii na našej zákazníckej linke 485 110 116, online chate alebo osobne v našom showroome. Všetkých 5C sa vám pokúsime zhrnúť tak, aby sa v nich orientoval aj laik. Diamantmi sa zaoberáme viac než 25 rokov.

  Dozvedieť sa viac