O zlate

Zlato je chemický prvok so značkou Au (Aurum), ide o žltý, lesklý, veľmi odolný, vysoko vodivý, mäkký kov. Zlato je inertné, to znamená, že nereaguje skoro so žiadnymi chemickými látkami, čím práve vzniká jeho odolnosť. Jediná bežná anorganická kyselina, ktorá ho dokáže rozpustiť, je lúčavka kráľovská. Aj tenká vrstvička zlata prispeje k zvýšeniu odolnosti pozláteného materiálu, pretože zlato na vzduchu neoxiduje.

biele a žlté zlato

Zlato je v porovnaní s inými prvkami na Zemi veľmi vzácne, na jednu tonu zemskej kôry pripadá len 0,005 g zlata. Vyskytuje sa v horninách ako rýdzi kov alebo s prímesou striebra a iných prvkov. Najčastejšie sa vyskytuje v podobe nepravidelných plieškov, drôtikov, tvorí kríčkovité agregáty, okruhliaky (nugety) a šupinky (zlatinky). Najväčšie nájdené okruhliaky zlata majú viac ako 100 kg, to je ale samozrejme výnimka.

Pôvodné ložiská vznikali hlavne hydrotermálnymi procesmi, zlato býva vtrúsené do kremenných žíl a vrastené do pyritu na zlatonosných žilách. Časť zlata sa postupne uvoľnila eróziou a vyskytuje sa v riečnych náplavách, odkiaľ je ho možné ryžovať. Tak tiež zlato ľudia prvý krát objavili. Ryžovateľné ložiska sú už ale dnes vyťažené, ťažba zlata sa najčastejšie robí kyanidovým lúhovaním zlatonosných hornín.

Šperkárstvo

Pre jeho vysoký lesk a odolnosť sa zo zlata odjakživa vyrábajú šperky, samo o sebe je ale príliš mäkké, takže sa používa s prímesou ďalších kovov, predovšetkým striebra. Rýdzosť sa uvádza v karátoch. Výroba a dovoz šperkov a výrobkov zo zlata podlieha puncovému zákonuZlaté šperky a produkty (nové aj staré, určené na predaj) sú opatrené puncom. Punc je rozdielny pre každú rýdzosť zvlášť.

Zubné lekárstvo 

Zlato je zdravotne nezávadné a navyše odoláva aj agresívnemu prostrediu v ústnej dutine, preto je už dlhú dobu súčasťou väčšiny dentálnych zmesí, ktoré sa používajú na opravovanie zubov (plomby, mostíky, implantáty a pod.).

Bankovníctvo 

Dlhú dobu slúžilo zlato uložené v štátnych bankách ako zlatý štandard, garantujúci hodnotu štátom vydávaného obeživa. Až po druhej svetovej vojne význam zlata ako devízy postupne klesal.

Počítače 

Pozlátenie dôležitých kontaktov zaisťuje ich dlhšiu životnosť a stálu vodivosť, čo sa využíva napr. pri mikroprocesoroch v počítači.


Naše certifikáty a platobné metódy

  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu
Copyright © 2020 Briliantove-sperky.sk | Publikováno systémem delame-weby.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.