Diamant je sám o sebe bezfarebný minerál. Väčšinou sa v ňom ale vyskytujú chemické prímesi, ktoré spôsobujú jeho zafarbenie. A tak sa diamanty vyskytujú v najrôznejších farebných odtieňoch.

Bežné zafarbenie
Väčšina kameňov sa vyskytuje vo farebných tónoch od ľahko nažltlej po hnedožltú. Toto zafarbenie spôsobuje prímes dusíku a znižuje cenu kameňa. Z bežných diamantov sú najcennejšie tie úplne bezfarebné, nažltlé diamanty sa zaraďujú do skupiny komerčne nazývané „Cape“ alebo „kapská séria“ a sú lacnejšie.
Najčastejšie používaná stupnica pre hodnotenie farby diamantov GIA – najvyššia je trieda D. Naša spoločnosť používa hlavne kamene od G až po H.

Vzácne farby – fancy colors
Naopak iné prímesi, spôsobujúce neobvyklé farby, cenu diamantov zvyšujú. Môžeme sa stretnúť s diamantmi zelenými, ružovými, čiernymi alebo modrými. Farebné diamanty sú známe pod obchodným názvom „fancy colors“, sú veľmi vzácne a tiež veľmi drahé, obzvlášť pokiaľ sú farby sýte. Vzácne sú aj sýto žlté diamanty, takže aj ich cena je vysoká.
Ako sa farba hodnotí
Rovnako ako v minulosti je aj dnes farba väčšinou hodnotená vizuálne, niekedy s použitím špeciálnych pomôcok - napr. lampou s definovanou farebnou teplotou. Aj keď sa technické zariadenia rýchlo vyvíjajú, zatiaľ žiadny predávaný kolorimeter nenahradil ľudské oko.
Stupnice farieb
Už veľmi skoro začalo dochádzať ku klasifikácií a popisu farieb jednotlivých diamantov. Zvlášť sa hodnotia bežné diamanty, ktoré majú stupnicu začínajúcu úplne bezfarebnými kameňmi a postupne sa v nej zvyšuje stupeň žltého zafarbenia. Diamanty vzácnych farieb (fancy colors) sa hodnotia individuálne.
Pre označovanie v certifikátoch dnes valná väčšina laboratórií používa systém zavedený GIA, kedy najviac bezfarebný diamant sa označuje písmenom D a najviac zafarbený písmenom Z.

Skoršia stupnica popisovala jednotlivé stupne názvov, ktoré vychádzali z názvov vtedy nových nálezísk v Južnej Afrike a sú dodnes známe ako staré názvy – napr. River (názov poukazuje na to, že v riekach sa nachádzajú kamene, ktoré majú lepšiu farbu ako tie z komínov sopiek), Cape (od mysu dobrej nádeje).