Hmotnosť diamantu

Hmotnosť diamantu sa dnes medzinárodne meria v karátoch, so skratkou „ct“. Pozor, ide o iný karát než u zlata, ten je jednotkou rýdzosti a má skratku „kt“. Obvykle sa udáva s presnosťou na 2 desatinné miesta, niekedy aj na 3. Karát sa tiež delí na „grains“ (grány – zrna), čo je jednotka používaná pre perly. Takže o jednokarátovom diamante môžeme hovoriť ako o „four-graineru“.

1ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 gramu

Hmotnosť diamantu

Ako sa hmotnosť určuje?

Hmotnosť diamantov sa určuje na veľmi presných diamantových váhach – dnes najčastejšie na elektronických karátových váhach. Vzhľadom k jasne daným parametrom briliantového výbrusu, ju ale môžeme stanoviť aj zmeraním briliantu. V nasledujúcej tabuľke vidíte prepočet hmotnosti a veľkosti v milimetroch (mm). Rámčekom sú vyznačené hmotnosti diamantu, s ktorými najčastejšie pracujeme v našej firme.

Tabuľka hmotnosti diamantov

Hmotnosť a cena

Cena diamantu nerastie úmerne jeho hmotnosti. Veľké diamanty sú totiž vzácne, a tak sú aj cennejšie. Diamant s váhou 2 karátov je teda drahší než dva jednokarátové diamanty s inak rovnakými vlasťami. Najväčšie nájdené diamanty majú tisíce karátov.

Ako vznikla jednotka karát?

V skorších dobách pred metrickým systémom bolo ťažké nájsť nejaké porovnávacie meradlo pre meranie váhy apod. Pre meranie váhy sa v Arábii a Persii osvedčilo malé semienko svätojánskeho chleba, známeho aj ako karob alebo chlebovník. Toto semienko má totiž uniformnú veľkosť a váhu, a navyše nenasáva vlhkosť z okolia, takže na mori aj na púšti váži rovnako. A tak sa ním drahé kamene merali po dlhé stáročia. Päť semienok karobu váži 1 gram.

Ako veľké diamanty sú najčastejšie?

Diamanty v bežne predávaných šperkoch majú obvykle hmotnosť v stotinách, desatinách až jednotkách karátov. V našich šperkoch používame najčastejšie diamanty do ¼ karátu.

Ako investičné diamanty majú najväčší obrat diamanty v rozmedzí 0,5 až 1 ct, ktoré zaistia investorovi najlepšiu likviditu. Aktuálne sa cena takýchto kameňov pohybuje v rozmedzí 9 000 – 17 500 EUR.Naše certifikáty a platobné metódy

  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu
Copyright © 2020 Briliantove-sperky.sk | Publikováno systémem delame-weby.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.